Click here to download the KT Toast List

Click here to download the KT Malta Toast List

KNIGHTS TEMPLAR KNIGHTS MALTA
Ranks Officers 2021 - 22 Ranks Officers 2021 - 22
Sub Prior E.Kt.  Allan Seager P.Gt. Her.    
Prelate  E.Kt. Peter Hawken P.Gt. Her. Prelate E.Kt. Peter Hawken P.Gt. Her.
 Chancellor E.Kt. Michael S.J. French  P.Gt. A.de C.    
1st Constable E.Kt. Rodney R. Nott Captain General E.Kt. Rodney R. Nott
 2nd Constable E.Kt. Ronald F. Bartlett Lieutenant General E.Kt. Ronald F. Bartlett
Treasurer V.E.Kt. Anthony R. Moyle  P.Gt. Registrar            Treasurer V.E.Kt. Anthony R. Moyle  P.Gt. Registrar
Registrar E.Kt. Alan R. Cockman P.Gt. A.de C. 1st Lieutenant E.Kt. Alan R. Cockman P.Gt. A.de C.
Vice-Chancellor E.Kt. Terry Sloan P.Dep.Gt. Swd.B.           Chancellor E.Kt. Terry Sloan P.Gt. Swd.B.
Marshal E.Kt. Alan P. McArthur P.Gt. St.B.(VB) Mareschal E.Kt. Alan P. McArthur P.Gt. St.B.(VB)
Deputy Marshal E.Kt. Leslie F.J. Dacombe P.Gt. A.de C. Deputy Mareschal E.Kt. Leslie F.J. Dacombe P.Gt. A.de C.
Almoner E.Kt. Anthony F. Jeffery Hospitaller E.Kt. Anthony F. Jeffery
Herald E.Kt. Gordon W. Long 2nd Lieutenant E.Kt. Gordon W. Long
Standard Bearer (B) E.Kt. Peter J. Everest Admiral E.Kt. Peter J. Everest
Standard Bearer (VB) E.Kt. Anthony J. Philp Conservator E.Kt. Anthony J. Philp
Priorís Banner Bearer E.Kt. Richard W. Mably Banner Bearer E.Kt. Richard W. Mably
Sword Bearer E.Kt. Derrick P. Gibson Sword Bearer E.Kt. Derrick P. Gibson
Aide-de-Camp 1 E.Kt. Craig A. Cox Baillie E.Kt. Craig A. Cox
Aide-de-Camp 2 E.Kt. Peter A. Lucas Turcopolier E.Kt. Peter .A. Lucas
Warden of Regalia E.Kt. Edwin F.J. Purkis P.Gt. Herald    
Chamberlain E.Kt. R.W. Gibbons    
Captain of Guards E.Kt. Keith D. Johnson Captain of Outposts E.Kt. Keith D. Johnson
Organist E.Kt. Clifford D. Earp P.Gt. W.of R.    
Guard E.Kt. Keith Rigby Guard E.Kt. Keith Rigby
       
Promotions      
P.Prov.Registrar E.Kt. Andrew Yelland    
P.Prov. Sword Bearer E.Kt. Mervyn Symes    
       
P.Prov. 2nd Constable E.Kt. William R. Mesley    
P.Prov. 2nd Constable E.Kt. Ian C. Harper    
P.Prov. 2nd Constable E.Kt. Kenneth H. Davies    
P.Prov. 2nd Constable E.Kt. Lewios R. Hosking    
P.Prov. 2nd Constable E.Kt. Arthur C. Barker    
P.Prov. 2nd Constable E.Kt. Christopher J. Pengelly    
P.Prov. 2nd Constable E.Kt. John C. Penpraze    
P.Prov. 2nd Constable E.Kt. Anthony B. Clapham    
       
P.Prov. Herald E.Kt. David E. Jonas    
P.Prov. Sword Bearer E.Kt. Michael O. Murton    

 

                                         Body Guard

Commander of Bodyguard E.Kt. Paul Ackland P.Gt. W.of R.
Dep. Commander of Bodyguard E.Kt. Andrew Yelland P.Pr.Reg.
Registrar of Bodyguard Kt. Simon C. Metters
   
Kt. Nigel M. Ashton Kt. Paul J. Holden Kt. Mark J. Rodd
Kt. Barrie Bannister-Evans Kt. Mark A. Lewis Kt. Cristopher Semmens
Kt. Stephen A. Benford Kt. Clayton Lonie Jr. Kt. Pete Sobye
Kt. Steven Brighton Kt. Simon C. Metters Kt. Robert D. Williams
Kt. Dean J. Crossman Kt. William Phillip Kt. Richard Neil Williams
Kt. Adrian Garrity Kt. Christopher J. Potter Kt. Glen Weaver
Kt. David J. Guest